Hukuki Tercüme

Hukuki çeviri, uluslararası evraklarda, işlemlerde, yabancı uyruklu kişilerin davalarında başvurularında adli yazışmalarda ve bunun gibi daha birçok konuda ihtiyaç duyulan bir hizmettir.

Bir tercümanın hukuki bir çeviride kullanıldığı dilin ülkelerinin kanunları hakkında bilgi sahibi olmalı, hukuk dilindeki terimleri de bilmesi ve buna göre tercüme yapması gerekmektedir. Aksi takdirde sorunlar yaşanabilmektedir.

İhtiyacınız olan hukuki tercüme hizmetini adliyeden yeminli tercüman tarafından yapılması gerekmektedir. Hukuki metinler, resmi ve ağır metinler olduğu için bu alanda yapılan çevirinin oldukça titizlik ile yapılması ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü hukuki belgelerde kesin ve kati yasal ifadeler yer alabilmektedir.

Hukuki Tercüme Neleri Kapsar?
Hukuki tercüme birçok çeviri hizmetini kapsamaktadır. Buna göre başlıca ihtiyaç duyulan hizmetlerimiz arasında

  • Mahkeme belgelerinin tercümesi
  • Boşanma kararı tercümesi
  • Alım-satım sözleşmeleri tercümesi
  • Vekaletnamelerin tercümesi
  • Taahhütname tercümesi ve çevirisi
  • Tapu tercümesi
  • Adli Duruşma Tercümesi
  • Yabancı Mahkeme Kararının Tercümesi

Adliye Tercümanlığı Nedir?
Diğer tercümanlık hizmetlerinden farklı bir alandır. Birebir tercümenin yanında hukuki işlemleri de bilmeyi gerekmektedir. Ülkemizde adli makamlar tarafından tercümeye ihtiyaç duyulması halinde adliyeden kayıtlı yeminli tercüman tarafından yapılması gerekmektedir. Sözlü tercüme yapılacağı zaman ise, tercümanın mahkemenin günü ve saatinde hazırda bulunması, kimliğini ve yemin zaptını sunması, ihtiyaç halinde ise bir kopyasını vermesi gerekebilir.

Adliye tercümanlığı sadece mahkemelerde değil ihtiyaç görüldüğünde bütün devlet kurumlarında benzer şekilde işlem gerçekleşmektedir. Örnek verecek olursak; Türk vatandaşının yabancı uyruklu kişilerce yapacağı evlilik, tapu ve yabancıların resmi yerlere vereceği ifade tutanaklarında adli tercümana ihtiyaç duyulmaktadır.

Akdil Çeviri Bürosu, tüm adli ve resmi kurumlarda işlem gerçekleştirebilecek nitelikte geniş ve deneyimli tüm dillerde çevirmen kadromuz ile tercüme hizmeti sağlamaktadır.