Teknik Tercüme

Teknolojinin artmasıyla, ülkeler arası iletişim ve etkileşim de artmıştır. Her alanda kullanmakta olduğumuz büyük küçük birçok ürünü gerek ithal gerekse ihraç etmekteyiz. Bu ürünlerin, içerikleri, özellikleri ve kullanım bilgileri hakkında bilgi edinmek önemli bir hal almıştır. Bu noktada teknik tercüme devreye girmektedir. Teknik tercümenin diğer tercümelerden farkı yabancı dil bilgisinin yanı sıra; teknik bilgi ve deneyim de istemektedir. Çeviri yapacak tercümanın gerekli teknik bilgi ve deyimi yoksa çeviride sorunlar yaşanabilir ve en ufak bir kelime hatası ya da anlam bozukluğu farklı sonuçlar doğurabilir.

Çeviri yapacak kişinin, çevirisi yapılacak konu hakkında teknik terminolojiye hakim olması gerekmektedir. Çünkü teknik tercüme hassas bir çalışma ister. Kendi alanlarında uzman ve teknik bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından yapılan tercümelerde, maddi zararların yanı sıra teknik bir cihazın kullanımında bile tehlike oluşmasına yol açabilir. Bir cihazın kullanım kılavuzunun, çevirisini yapacak olan tercüman, hedef dile uygun ve terimlere dikkat ederek yapması gerekmektedir. Bu tür çeviriler cihazın veya ürünün kullanımında getireceği sıkıntının yanı sıra maddi sorumlulukta taşıdığı için konuya karşı hassas ve dikkatli olunmalıdır.

Teknik tercüme gerektiren konular kısaca şunlardır;

  • Elektrik-elektronik, medikal, mühendislik, inşaat, mimarlık, otomotiv, bilişim, fizik, kimya gibi alanlarda kullanılan makinaların ekipman kurulumu ve kullanım kılavuzlarında.
  • Ekonomi, finans, sağlık, enerji, tarım, gıda, tekstil gibi alanların rapor ve açıklamalarında.
  • Siyasi ve hukuksal metin içerikli uluslararası yazışmalar, haberler gibi dökümanlarda.

Bu ve benzeri içeriklerdeki çevirilerinizi hedef dile hakim, kendi mesleğinde uzman yeminli bir tercümanın çevirileri gerçekleştirmesi büyük önem arz etmektedir. Akdil Çeviri olarak bu alanlardaki teknik bilgi gerektiren çevirilerinizi; kaliteli hizmet, sonuç ve müşteri memnuniyeti prensibiyle çalışmaktayız. Çevirileriniz; İngilizce, Rusça, Almanca, Fransızca, Arapça başta olmak üzere istediğiniz tüm dilde yapılmaktadır. Tercümeleriniz, şirketimiz için bir iş olmaktan öte, bizim için sorumluluk ve güven isteyen bir amaç olmuştur. Önceliğimiz sizin memnuniyetiniz.